Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Ampul Çeşitleri Nelerdir?
Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Sizin ihtiyacınıza en uygun ampul hangisi? Farklı ampul çeşitleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar burada!

Modern yaşamın olmassa olmazları ampuller bu haftaki konumuz. Ampul denince aklımıza hangi modeller geliyor, ampul çeşitleri nelerdir gibi sorularınıza çözümler sunduğumuz bu yazımızda A’dan Z’ye ampul konusunu masaya yatırıyoruz. Siz de evinizde değişiklik arıyor, yeni taşınıyor veya aydınlatma sisteminizi elden geçiriyorsanız yazımıza göz atmadan geçmeyin.

Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Ampul çeşitleri teknik altyapısına, fonksiyonuna ve tasarımına göre farklı ayrımlar ile çeşitlendirilebilir.

Teknik ekipman açısından baktığımızda metal halide ampul, halojen ampul, florasan lamba, akkor ampul, led ampul gibi içeriğinde kullanılan, ışık sağlayan malzeme ve ışık kaynağı açısından ayrılırlar.

Metal halide lambalar, elektrik arkı bulundurur ve cıva ve metal gazlar ile ışık üretirler. Genelde kamu alanlarında ve dış mekanlarda bu tip ampul görürüz. Kırılmaları halinde zararlı birleşenleri dışarı verirler. Halojen ampul gaz ile kimyasal reaksiyon sayesinde çalışır ve doğa dostu bir alternatiftir. Araçlardan sonra evlerde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Led lamba olarak geçen ampuller ise telli, led florasan , gaz deşarj olarak üç ana gruba ayrılırken, led teknolojisi temel olarak ışık yayan katı diyotlar ile çalışır. Led uzun süredir kullanılan bir teknolojiyken, ısınma sorununun çözümü ile yeni teknolojiler arasında hızla kabul görmüş, uzun ömürlü oluşu ve az enerji harcaması ile tasarruflu ampul olarak diğer ampullere göre öne çıkmaktadır. Akkor ampul olarak geçen ampul ise günümüzde daha çok dekoratif ve tasarım amaçlı olarak kullanılan, Edison’un ünlü ilk ampulünün prototipidir. Bu ampul içerisindeki yüksek sıcaklığa dayanıklı flamentin dirençli ısınması ile ışık meydana getirecek şekilde çalışır. Florasan ise cıva gazının elektrikle tetiklenmesi ile aydınlatan, uzun ince silindir lambalardır.

Bu saydıklarımızın dışında aplik lamba , rustik aydınlatma gibi alt gruplara ayrılan modeller daha çok tasarım ile ilgili ayrıntılarla incelenir.

Araç ampulleri için kullanılan sınıflandırma biraz daha farklıdır. Araç ampulleri için BM (Birleşmiş Milletler) standardında belirtilmiş olan H1, H3, H4, H7, H11, HB3, HB4 ampul olarak ayrılırlar. Taban, soket yuvaları, güç aralıkları gibi özellikleriyle birbirinden ayrılan bu ampuller arasında aynı gruplarda çok az fark vardır, örneğin H7 ampul soketi H1 yuvasına oturmaz, vb.

Hangi Ampuller Tasarrufludur?

Tasarruf açısından bakıldığına LED teknolojisi açık ara öndedir. En düşük enerji ile en verimli ışığı LED lambalar verir. Soket şeklinden, bant şekline çok farklı şekillere girmesiyle de LED lambalar tasarım konusunda da oldukça esnektir. LED’den sonra kompakt floresan lambalar gelir, bu ampul, LED’e göre 1,5 – 2 kat daha fazla enerji harcar. Bunu takiben halojen ampuller ise 5 kata kadar daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır.

Konu ampul seçmek olduğu zaman öncelikle ne kadar lumen aydınlatmaya ihtiyaç duyduğunuz ile başlayın. Eğer tasarım konusunda belirli kalıplarınız yoksa, hem çevre, hem uzun ömür, hem de verimlilik açısından LED ampülden şaşmamanızı öneririz. Örneğin dış mekanda spot lamba kullanacaksanız dahi led spot kullanmaya çalışın. LED ampul satın alıyorsanız dimmer kullanılanları tercih etmeye çalışın. Özellikle ampul rengine dikkat edin. Ev içerisinde gün ışığı ve sarı, kırmızı tonlarında renkler, dış mekanlarda zaman zaman ve hastane gibi ortamlarda ise genellikle beyaz tonlu renkler kullanılmaktadır.

Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Marka açısından bakıldığında aydınlatma konusunda dünya devi markalar başı çekmektedir. Osram markası, osram led ampul olarak da bilinen , LED ile özleşleşirken, Philips gibi markalar florasan ve diğer ampul çeşitlerinde başı çekenler olarak bilinir. Forlife, Cata gibi pazarda belli payı olan diğer markalar dışında bilinmeyen yan sanayi ürünlerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Share this post

There are no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter'a basın

Alışveriş kartı

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Canlı Destek