Kulak Koruyucularda 5 İpucu

Kulak Koruyucularda 5 İpucu

Kulak Koruyucularda 5 İpucu

Gürültülü çalışma ortamlarında, ses geçirmeyen kulaklık kullanmak son derece önemlidir çünkü işitme kaybının sonuçları çok ağırdır. Peki, endüstriniz için doğru kulak koruyucu nasıl seçebilirsiniz?

Kablolu kulaklık, tek kullanımlık sünger kulaklık, bantlı kulaklık, barete takılabilir ayarlanabilir kulaklık olarak 4 çeşit kulak koruyucu vardır. En iyi kulak koruyucu seçmek için 5 ipucunu aşağıda sizler için derledik.

1- KULAK KORUYUCUNUZUN STANDARTLARA UYGUN OLMASI

Kulak koruyucunuzun standardı, 2012 yılı 6331 sayılı iş güvenliği ve sağlığı kanunun güvenlik gereçlerini kapsaması gerekir. Özellikle inşaat, yol yapım, mobilya-ahşap işleme, plastik işleme, matbaa, tekstil ve dökümhane gibi gürültülü endüstriler için standart desibelden daha yüksek sese maruz kalındığında doğru kulak koruyucu ürünler için belirlenmiş standartlar aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki standartları karşılayan kulak koruyucu bulmaya dikkat edilmelidir.

 1. EN 352-1 Kulaklıklar için.
 2. EN 352-2 Kulak tıkaçları için.
 3. EN 352-3 Barete takılabilir kulaklıklar için.
 4. EN352-4 İletişimli kulaklıklar için.

2- İŞİNİZE UYGUN İŞ KULAKLIĞI SEÇİLMESİ

Sektörünüz için doğru işitme korumasını seçerken, filtrelenmesi gereken ses düzeyini ve hangi seviye tutulması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Minimum kaç dB korumaya gereksinim olduğunu tespit etmek için hangi seviyede ses azaltması gerektiğini bulmanız gerekmektedir.

Örneğin;

 • Çekiç, elektrikli testere, çim biçme makinesi, motosiklet için 100-120 dB
 •  Marangozluk, inşaat ve benzeri işlerde
 • Jet motorları ve silah sesleri poligon kulak koruyucuları için 140 dB (ağır ses seviyesi)
 •  Havaalanı, endüstri, polis ve atıcılık poligon işlerinde

İşletmeniz veya kişisel kullanımlarınız için bu oranlarda göz önünde bulundurmanız gereklidir. Örneğin; motosiklet kullanıcıları, motosiklet kulak tıkacı kullanmalıdır.

Bulunduğunuz ortamda korumanın gerekli olup olmadığına kesin karar vermek için en iyi yol bir uzmanın gürültünün olduğu ortamda gözlem ve ölçüm yapması olacaktır.

3- KULAKLIK NE KADAR SÜRE KULLANILABİLİR?

İş güvenliği uzmanınızın düzenli aralıklarla ses geçirmeyen kulaklıkları kontrol etmeli ve en az yılda bir kez değiştirilmelidir. Kullanıcı tarafından basit bakımları yapılmalı ve uygun saklama koşullarında saklanmalıdır. Düzgün bir şekilde saklanmaz ise kir güneş, ısı, soğuk vb unsurlara bağlı olarak daha hızlı bozulabilir.

4- KONFOR VE UYUM

Tek kullanımlık sünger kulak tıkacı konfor sağlar. Bakteri ve kir barındırabilecekleri için günlük olarak değiştirilmesi daha uygundur. Baretlere takılabilir kulaklıklar baş korumanızı engellememek için tasarlanmıştır. Bantlı kulaklıklar ise ayarlanabilir kayışlarla ve yumuşak kulak yastıklarına sahiptir. Ortamınıza uygun özellikte koruyucuyu, çalışma şeklinize uyum sağalacak modelde seçmelisiniz.

5- KOLAY BAKIM VE SAKLAMA

 1. Bantlı kulak tıkaçları temizleme ve saklama için;
 2. – Hafif ıslak bir bez silin.
 3. – Yumuşak bir fırça ile kulak yastıklarını etrafını temizleyin
 4. – Fazla güneşten ve hasarlardan kaçının
 5. – 2 / 4 hafta bir kulak yastıklarını değiştirin.

Tek kullanımlık kulak tıkaçlarının her gün atılması önerilir (Hijyenik açıdan önemlidir ve Kulak tıkaçları fiyatları uygundur)

Kulak koruyucular çalışanlarının güvende mutlu tutmak için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle doğru kulak koruyucu seçerken bilinçli bir karar vermeye dikkat etmek gerekir. İş güvenliği uzmanınıza danışın ve çalışanlarınız için en rahat iş güvenlik malzemelerini verapazarcom mağazasından edinebilirsiniz.

Share this post

There are no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter'a basın

Alışveriş kartı

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Canlı Destek